رز فانتزي

 

مواد لازم:

فوم نباتي (فوم 0.5 يا 1 ميليمتري)

فوم سدري

اکليل 7 رنگ

چسب قطره اي

چسب گرم

نخ قرقره

ساقه گل رز

رنگ قهوه اي روشن

پايه فرفرژه

اسفنج

سيم روکش دار شماره 7 به رنگ سفيد و سبز

قالب اشکي (سايز کوچک)

قالب قلبي (بزرگترين سايز)

قالب برگ

اتو

ابر

ابزار توپي متوسط

 

اين کار به شکل فانتزي در سايز نسبتاً بزرگ بر روي فرفرژه نصب شده است. گلبرگها داراي 2 سايز ميباشند که 7 تا از گلبرگها به صورت اشکي از قالب سايز کوچک و 15 تا از گلبرگها نيز از قالب بزرگ قلبي تهيه شده اند. (قالبهای قلبی و اشکی در بازار به صورت 4 تايي موجود است)

 

گل رز فانتزي

 گل رز فانتزي

مراحل انجام کار:

1-     ابتدا از فوم نباتي 7 گلبرگ اشکي و 15 گلبرگ قلبي تهيه کنيد.

2-     اتو را گرم کنيد، گبرگهاي شماره 1 (کوچک) با اتو گرم کرده و روي ابر قرار دهيد. توپي را وسط گلبرگ قرار داده و فشار دهيد تا وسط گلبرگها گود شود. (لازم به ذکر است که گلبرگهاي فانتزي نيازي به رنگ آميزي ندارند)

3-     گلبرگهاي قلبي شکل را نيز به همين نحو گود کنيد، با اين تفاوت که گودي گلبرگهاي قالبي به شدت گلبرگهاي اشکي شکل نباشد.

4-     سيم روکش دار سفيد را به اندازه هاي 10 سانتي متري چيده و زير گلبرگهاي قلبي شکل با استفاده از چسب گرم بچسبانيد. (گلبرگهاي کوچک نيازي به سيم ندارند) البته بايد توجه کنيد که گودي گلبرگ قلبي (گلبرگهاي بزرگ) به سمت بيرون گل باشد.

5-     برگها را متناسب با گلبرگها به تعداد زيادي 70 تا 80 عدد از فوم سدري بچينيد و با رنگ قهوه اي سايه ملايمي روي آن بزنيد و پشت آنها را سيم روکش دار سبز بزنيد. سپس برگهاي رنگ شده را با استفاده از اتو گرم کرده و سريع روي قالب برگ (موجود در بازار) گذاشته و فشار دهيد تا شکل رگبرگها را به خود بگيرد.

6-     در اين مرحله با استفاده از 20 سانتي متر ساقه گل رز به مونتاژ کردن گلها مي پردازيم. ابتدا 3 عدد از گلبرگهاي اشکي را مقابل هم با استفاده از نخ قرقره به ساقه وصل کرده به صورتي که گودي آنها به سمت داخل گل باشد (يعني برعکس گلبرگهاي قلبي). حال 4 گلبرگ اشکي را وصل مي کنيم.

7-     گلبرگهاي قلبي را در 3 رديف 5 تايي مونتاژ مي کنيم.

8-     اسفنجها را در نقاط مورد نظر با چسب گرم به پايه فرفرژه متصل مي کنيم و بوسيله سيم روي فرفرژه محکم مي کنيم.

9-     با توجه به شکل، گلها و برگها را بر روي اسفنجها نصب مي کنيم.

10- با استفاده از کمي چسب قطره اي به طور فانتزي روي گلبرگها اکليل مي چسبانيم.

 

  
نویسنده : فاطمه افضلي ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :

 

نكاتي در رابطه با ساخت گلهای زيبای پاييزی

 

اين گل در عين زيبايي داراي الگوي ساده اي مي باشد. براي ساخت هر گل از 3 دايره با اندازه يكسان (5 تا 7 سانتيمتر)، استفاده مي شود.

ابتدا برشهايي با فاصله يكسان از سمت بيرون به سمت مركز دايره ايجاد مي كنيم به صورتي كه انتهاي هر برش حدود 1 سانتيمتر با مركز دايره فاصله داشته باشد. سپس گوشه هاي انتهايي را بصورت "هشتي شكل"  مي بريم. از مخلوط رنگهاي سبز روشن و زرد تركيبي درست كرده و با اسفنج از مركز گل بصورت پرتابي به سمت بيرون دايره رنگ را پخش مي كنيم. گلبرگها را روي اتو گذاشته و گرم كنيد. پس از گرم شدن، دايره را از مركز به سمت داخل به تعداد متعددي تا كنيد و بين كف دو دست قرار داده و به حالت رفت و برگشت، "لوير" دهيد. اگر هنوز گلبرگها گرماي خود را از دست نداده اند هر يك از برش ها را بصورت عمودي به سمت داخل، جداگانه تا كنيد. اين كار باعث مي شود تا گلبرگهاي كوچك، زيباتر و طبيعي تر به نظر برسند.

 

 

 گل آرايی پاييزی

 

برای پرچمهای اين گل، می توانيد از پرچمهاي جارويي استفاده نماييد. پرچم جارويي را به سيم روكش دار شماره 7 بوسيله نوار گاترين متصل كرده و در وسط دايرۀ برش داده شده فرو مي كنيم. پشت گلبرگ اول را چسب گرم زده و گلبرگ دوم را پشت آن قرار داده و همين كار را براي گلبرگ سوم نيز تكرار مي كنيم.

 

براي ساختن برگها طبق تصوير از فوم زرد به تعداد دلخواه برش داده  و به رنگ پاييزي رنگ مي كنيم. اگر در تصوير دقت كرده باشيد در رنگ آميزي برگها از 3 رنگ قرمز، سبز و زرد استفاده شده است كه جلاي خاصي به گل آرايي آن مي دهد. به اين صورت كه هر يك سوم عرض برگ را به ترتيب رنگ قرمز، زرد و سبز رنگ آميزي كرده و بايد بدانيد كه گرم كردن برگ بعد از رنگ آميزي پاييزي به برگها جلاي بيشتري مي دهد و آن را به طبيعت نزديك تر مي سازد. در اين مرحله برگ را بين كف دو دست قرار داده و به حالت لوله كردن "ليور" دهيد.

 

با توجه به رنگ زيباي گل و ملاحت آن براي گل آرايي آن از گلهاي خشك (استاتيس و گل رنگ) استفاده كرده ام كه در عين شادابي نماي پاييزي آن را دو چندان كرده است.

 

  
نویسنده : فاطمه افضلي ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :

 

اطلاعاتي در رابطه با ساخت گل "يوكا"

 

گل يوكا در انواع مختلفي وجود دارد كه داراي سايزهاي متفاوتي مي باشد. تصويري را كه مشاهده مي كنيد با استفاده از فوم در سايز طبيعي اين گل به ارتفاع تقريبي 70 سانتيمتر از ته ساقه تا نوك غنچه ها ساخته شده است.

 گل يوکا - بلندر

 گل يوکا - بلندر

 

غنچه ها با استفاده از خمير گل چيني در 4 سايز كه به رنگ سبز كمرنگ رنگ آميزي شده به تعداد دلخواه ساخته شده اند.

كليه گلها در 2 سايز كوچك و بزرگ تهيه شده اند كه در هر ساقه از 3 گل كوچك و 4 گل بزرگ به تناسب ساقه ها استفاده مي شود.

گلبرگ ها در 2 سايز به تعداد 6 عدد براي هر گل با فوم نباتي نازك تهيه شده و با همان رنگ غنچه ها در انتها و نوك گلبرگها بصورت "سايه روشن" رنگ آميزي شده اند.

براي حفظ حالت گلبرگها، از سيم روكش دار سفيد (در اندازه هاي  5 الي 7 سانتيمتر) بوسيله چسب قطره اي استفاده شده است.

هر گل داراي 3 پرچم سفيد فشفشه اي مي باشد.

برگها از فوم سبز روشن با رنگ آميزي سبز تيره به تعداد 60 تا 80 عدد تهيه شده اند.

اين گل از 6 ساقه جانبي و يك ساقه اصلي تشكيل شده كه ساقه اصلي قطور تر از ساير ساقه ها مي باشد. براي ساقه هاي جانبي نيز از ساقه گل رز استفاده مي شود.

كليه ساقه ها بعد از اتصال گل و غنچه با نوار گاترين سبز پوشانده و در انتهاي كار به ساقه اصلي مونتاژ مي كنيم. (مي توان ابتدا از نوار تفلون براي محكم كردن محل اتصال ساقه ها استفاده نمود و سپس با نوار گاترين آن را پوشاند)

 

  
نویسنده : فاطمه افضلي ; ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :

 

با سلامي دوباره

 

امروز با ارائه سري جديدي از كارهام دوباره تصميم گرفتم ادامه بدم. اين چند وقت به دليل گرفتاري و مشغله كاري نتوانستم در خدمت دوستان عزيز باشم. اميدوارم اين بار بتوانيم با كمك هم كارهاي زيبايي را ارائه دهيم.

 

دوست دارم در زمينه گلسازي با شما تبادل نظر داشته باشم و از دوستاني كه نمونه كارهاي خود را از طريق ايميل براي من فرستاده اند كمال تشكر را دارم.

 

من سعي مي كنم در هر هفته اطلاعاتي را در مورد يكي از نمونه كارهايي را كه در سمت راست وبلاگم مي بينيد داشته باشم.

 

امروز بنا به درخواست يكي از دوستان عزيز تعدادي از تركيب رنگهايي كه كاربرد بيشتري در گلسازي دارند را براي شما توضيح مي دهم. با استفاده از هر كدام از اين تركيب رنگها به رنگ مورد نظر خواهيد رسيد:

 

قرمز + زرد = نارنجي

صورتي + زرد = كرم

قرمز + سفيد = صورتي

قرمز + مشكي  =  زرشكي

آبي + مشكي  = سورمه اي

آبي  + سفيد    =  آبي كمرنگ

سبز + مشكي  =  سبز يشمي

نارنجي + قهوه اي = حنايي

سفيد + سياه = خاكستري

قرمز + آبي   = بنفش

قهوه اي + قرمز = گلبهي

سفيد + زرد = شيري

قرمز + مشكي + زرد = قهوه اي روشن

بنفش + قرمز = سرخابي

قرمز + سبز = قهوه اي

 

     

 

 

  
نویسنده : فاطمه افضلي ; ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ آذر ،۱۳۸۳
تگ ها :