با سلام

پيشاپيش فرا رسيدن عيد نوروز را به شما عزيزان تبريك می گويم.

در جواب دوست عزيزی كه در مورد استفاده مجدد از شمعهای استفاده شده پرسيده بودند بايد بگويم بله، خوبی كار شمعسازی اين است كه در صورتی كه از شمعی كه درست كرده ايد ناراضی هستيد می توانيد به راحتی برای چند بار متوالی استفاده كنيد مگر اينكه در شمع ناخالصيهايی از جمله باقيمانده فتيله سوخته يا مواد تزئينی در شمع وجود داشته باشد.

دوستان عزيزی كه برای داشتن قالبهای متنوع دچار مشكل شده اند می توانند در بازار تهران قالبهای مورد نظر خود را بيابند.

خانم زهره پرشاد و تمام  دوستانی كه خواهان آموزش ژله ای هستند در آينده نه چندان دور منتظر عكسهای زيبا و توضيحات لازم در مورد آموزش اين نوع شمع باشيد.

سعی می كنم در اين ايام، با آموزش شمعهای زيبا به شما در برگزاری هرچه بهتر سال نو همراه باشم.

 

آموزش شمع دو جداره (با گل خشك)

مواد لازم:

۱- پارافين معمولی و پارافين گل

۲- گلهای مصنوعی (پلاستيكي، بلندر، طبيعی خشك شده، صدف)

۳- فتيله آماده شده

۴- قالب يك شكل در ۲ سايز

 

اين نوع شمع را می توان به روشهای مختلف درست كرد. در يكی از اين روشها، از دو قالب استفاده می شود كه ابتدا پارافين معمولی را آب كرده و پس از كار گذاشتن فتيله در قالب، پارافين معمولی را در قالب می ريزيم. پس از سرد شدن آن را به روشهايی كه قبلا گفته شده از قالب جدا می كنيم.

در مرحله بعد با سوزن ته گرد گلها را به پارافين سفت شده وصل می كنيم و آن را پس از رد كردن فتيله از قالب سايز بزرگتر، پارافين گل را در قالب بزرگتر بريزيد.

نكته) هرچه سايز قالبها به هم نزديكتر باشد گلها بهتر ديده خواهند شد.

 

 

 

روش دوم) در اين روش ابتدا سطح قالب را چرب كرده و آنرا از پارافين گل پر كنيد و تا زمانی كه يك لايه چند ميليمتری دور قالب سفت شود صبر كنيد و بعد پارافينهای اضافه را از قالب خارج كنيد. سپس فتيله گذاری كرده و گلها را (ترجيحاً مسطح تر و ظريفتر) به كناره داخلی قالب و روی پارافين سفت شده به آرامی بچسبانيد. حال، پارافين معمولی را به آرامی درون قالب بريزيد.

البته می توانيد از برچسبهای شفاف در طرحهای مختلف برای تزئين روی شمعهای آماده شده خود استفاده نماييد.

  
نویسنده : فاطمه افضلي ; ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ اسفند ،۱۳۸٤
تگ ها :